Jak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (mlecza)

Słoiczki syropu z mniszka lekarskiego na drewnianej desce. Kartka z obrazkiem mniszka lekarskiego. Bratki.

Wiosna panuje już w pełni. Dookoła zrobiło się bardzo zielono, a gdzieniegdzie bardzo żółto. To za sprawą pospolitego mlecza. Nadszedł więc najlepszy czas na to, żeby przygotować syrop z kwiatów mniszka lekarskiego.

W ubiegłym roku korzystałam z gotowego, kupionego w sklepie zielarskim. Tym razem postanowiłam sama go zrobić. Przerabiałam już samodzielnie na słodkie syropy kwiaty:

bzu lilaka

i

bzu czarnego.

Receptura na wykonanie syropu z kwiatów mniszka lekarskiego jest taka sama, więc nie sprawiła mi żadnych problemów.

Słoiczek syropu z mniszka lekarskiego i książka o zielarstwie.

1. Przepis na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Kwiaty zbieramy w suchy dzień, w pełni rozwinięte. Jeśli zbierzemy zamknięte, będzie czuć goryczkę w wywarze, ale neutralizuję się ją w trakcie obróbki.

Składniki na syrop z mlecza:

  • litr kwiatów mniszka,

  • sok z dwóch cytryn,

  • litr wody,

  • kilogram cukru.

Wykonanie syropu z mlecza:

  • Kwiaty rozkładamy na około godzinę na białym papierze lub prześcieradle. Pozbędziemy się w ten sposób ewentualnych robaczków.

  • Kwiaty zalewamy wodą i gotujemy na małych ogniu około 10-15 minut.

  • Pozostawiamy napar na 12-24 godziny.

  • Po tym czasie dodajemy cukier i sok z cytryn. Gotujemy , często mieszając, na małym ogniu przez około 2 godziny. Syrop trochę w ten sposób zgęstnieje.

  • Gorący syrop przelewamy do słoiczków.

  • Ja swoje przetwory zawsze pasteryzuję 10 minut, gotując je w garnku.

Taki syrop z kwiatów mniszka lekarskiego, to doskonały środek na kaszel i przeziębienie oraz dodatek do herbaty  Można z niego przygotować latem smaczną lemoniadę.

Napary ze świeżych lub suszonych części mniszka (kwiat, liście i korzenie) doskonale wpływają na pracę wątroby, oczyszczanie organizmu, lekkie przeczyszczenie, układ moczowy. Odkryto nawet jego działanie antynowotworowe i obniżające poziom cukru we krwi. Sok z jego łodygi jest skutecznym antidotum na kurzajki.

Polecam Wam inne sposoby na jego zastosowanie tutaj…


2. Miód z mniszka lekarskiego (mlecza)

Zamiennie mówi się o syropie z kwiatów mniszka lekarskiego, że jest to miód z mlecza.

Taką formę mógłby mieć, gdybyśmy przyrządzali go na bazie prawdziwego miodu. Do tego potrzebny jest dobry jakościowo miód z pasieki, w płynnej formie. Kwiaty mniszka zalewa się takim miodem i zostawia na kilka tygodni. Potem należy go przecedzić, a to już karkołomne zajęcie. Dlatego ja, na lokalnych kiermaszach i targach zdrowej żywności, kupuję gotowy miód z mniszka lekarskiego. Jest to zdecydowanie mój najbardziej ulubiony smak miodu.

Bardzo, bardzo polecam zaprzyjaźnienie się z tą rośliną i wypróbowanie jej właściwości, w odpowiedniej dla Was formie 🙂

A może próbowaliście już tego smakołyku?

25 thoughts on “Jak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (mlecza)

  1. Ja co roku przygotowywalam taki syrop, ale w tym roku chyba go nie zrobię, bo niestety na mojej łące mniszka jest jak na lekarstwo i to dosłownie, a nie chcę go zrywać nigdzie indziej, bo niestety większość osób stosuje nawozy (nie naturalne).

  2. Różne syropy widziałam, bo moja Mama uwielbia je robić, ale o syropie z mniszka lekarskiego nie słyszałam! Mega ciekawe i przydatne, dziękuję 🙂 Na pewno spróbuję 🙂

  3. Warto, aby kwiaty na taki syrop nazbierać na łące, najlepiej na wsi, a nie jak robią to niektórzy – przy ruchliwej drodze pełnej spalin. Dzięki z przepis. Pozdrawiam i zapraszam do siebie. 🙂

  4. Odkąd zamieszkałam na wsi , co roku robię własne syropy: z mniszka oraz z kwiatów bzu czarnego. Są pyszne i zdrowe. Najbardziej lubię smak tego z bzu. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  5. Miodek z mniszka, to faktycznie wspaniała sprawa. Robię go od wielu, wielu lat. A w sezonie wydłubuję świeże roślinki z rabatek, parzę herbatki, oraz dodaję do sałaty :))
    Ściskam serdecznie, Agness:)

  6. Nie miałam okazji zrobić, mało kiedy robię własnoręcznie syropy. Prędzej zdaję się na moją mamę, ona ma do tego rękę 😉

  7. Jeszcze nie próbowałam. Nie bardzo nadaję się do przyrządzania takich specjałów, ale poszukam miodu z dodatkiem mniszka lekarskiego, skoro ma takie dobre działanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.