MAM TALENT – KAŻDY GO MA

Planner tygoniowy z kolorowymi naklejkami

Często słyszę słowa “Ty to masz talent” i dotyczy to najczęściej moich prac scrapbookingowych, tworzonych  dekoracji czy chociażby prowadzonego przeze mnie plannera.

masz talent, jaki masz dar, jakie masz umiejętności, dar od losu, osobisty talent, kolorowy planer planer tygodniowyar


A ja się obruszam, bo uważam, że to wcale nie jest talent. To są wyuczone umiejętności. Bo jak teraz oglądam swoje początki i prace, które tworzyłam kiedyś,  to widzę postęp jaki poczyniłam. Dla mnie talent oznacza dar, coś nadzwyczajnego, z czym się rodzimy, a nie nabywamy tego poprzez praktykę, np. gdybym odtwarzała na jakimś instrumencie utwór ze słuchu, czy też sama komponowała muzykę, albo żonglowała stertą talerzy.
Chociaż to ostatnie można by uznać za wytrenowaną umiejętność. Ale jak ktoś ma od urodzenia tzw dziurawe ręce, to chyba i długi trening nie zadziała 🙂
Zatem, dla mnie utalentowani są np. wielcy kompozytorzy, pisarze czy sportowcy.

Ale zwykło się określać potocznie talentem, coś co podziwiamy, bo sami tego nie robimy i wydaje się nam to ponadprzeciętne.
Bo albo nie mamy na to najczęściej czasu, albo nam się nie chce lub wiąże się to z jakimiś innymi trudnościami.
A ja uważam, że każdy człowiek z jakimś talentem dużym czy małym się rodzi.  Sama mam w rodzinie osobę, która zawsze bardzo ładnie rysowała. I w moim przekonaniu to jest właśnie dar, niewykorzystany i zaprzepaszczony.
Bo ja niestety rysować za bardzo nie umiem. I nawet gdybym, to mazanie długo ćwiczyła, to i tak nie doszłabym do takiego poziomu, jak ta osoba, która się z tym urodziła. Ale życie, czy też zaniechanie,  nie pozwoliły tej osobie, tego talentu rozwinąć.

Dlaczego świadomość talentu jest ważna? 

 

Bo to pozwala człowiekowi rozwinąć się zgodnie z jego wrodzonymi umiejętnościami, właściwościami. Gdybyśmy wsłuchali się w odpowiednim momencie w siebie lub inni pomogliby nam to dostrzec, wielu ludzi byłoby znaczniej bardziej szczęśliwymi niż jest. 
I mam tu szczególnie na uwadze swoją osobę, a także moją córkę.

Kiedy była dzieckiem bacznie ją obserwowałam i stwarzałam możliwości rozwoju w wielu dziedzinach, żeby ten szczególny dar odnaleźć. I pewne odkrycia poczyniłam. Co z tego, jeśli dziecięcy czy potem nastoletni upór zwyciężył i żaden talent nie wybił się na pierwsze miejsce, na tyle mocno, żeby podążać jego drogą.
Dziś wielu młodych ludzi nie wie, co chce robić w życiu. Pewnie łatwiej byłoby to stwierdzić, gdyby to zostało odkryte odpowiednio wcześnie.
A mając do czynienia z już dojrzałym lub prawie dorosłym człowiekiem, trudno jest przekonać go do swoich racji.

Zatem jaki jest mój talent ?

 

masz talent, jaki masz dar, jakie masz umiejętności, dar od losu, osobisty talent, kolorowy planer planer tygodniowy

Chyba nie do końca jestem w stanie go określić. Bo gdyby tak było, nie miałabym dzisiaj tak wielu wątpliwości.
Zawsze lubiłam pisać i nie sprawiało mi to trudności, ale pisarką jeszcze nie zostałam.
Tworzę różne papierowe prace, ale artystą plastykiem nie jestem.
Lubię śpiewać i w dzieciństwie byłam zmuszana do śpiewania w chórze, ale śpiewaczką nie zostałam…
Przyszła mi teraz do głowy taka myśl, a może dlatego, że czułam przymus  śpiewania, to dlatego ten mój dar schowałam ?
Bo aktualnie do chóru bardzo chciałabym się zapisać, tylko praca zawodowa mi w tym przeszkadza.

Jedno jest pewne, talentu przez duże “T” w sobie nie odkryłam, ale parę małych i owszem.

Ty też na pewno, masz ich w sobie co najmniej jeden.
Proszę więc zastanów się, pomyśl i napisz mi o nim 🙂

Podobało się ? - Kliknij, otrzymasz nowe posty
Nowe posty na email
Otrzymuj powiadomienia o nowych postach

30 thoughts on “MAM TALENT – KAŻDY GO MA

 1. Uważam, że talent, to coś wrodzonego, natomiast umiejętność nabywa się poprzez systematyczne ćwiczenia, czasami ciężką pracę. Myślę jednak, że w swoich pracach przejawiasz obie rzeczy 😉 Śliczny planner, może i ja zrobię taki. Też lubię scrapbooking 😉

 2. Każdy człowiek rodzi się z talentem,tylko nie każdy o niego dba i go rozwija.Mnie też tak mówią koleżanki czy znajomi,że mam talent.Ale ja go w sobie pielęgnuję,ciągle się uczę,szukam :)I tak sobie myślę ,że potrafię naprawdę dużo:)Haftuję,szyję,dziergam,potrafię robić dekupaż,odnawiać meble,gotować:))nie potrafię frywolitki i malować obrazów:)))

 3. Talent to takie słowo, którego używany często zbyt powszechnie i zamiennie z innymi, tylko po to, żeby wyrazić swoje uznanie. Ale masz całkowitą rację co do jego prawdziwego znaczenia 🙂

 4. Talent, dar, umiejętność to tylko określenie. Niezależnie czy jest to cecha wrodzona czy nabyta, to jeśli nie będziemy rozwijać tego, co robimy z przyjemnością to będziemy stać w miejscu, a nawet się cofać. Nigdy nie jest za późno, by odkryć to, co w nas ukryte.

 5. A mi się wydaje, że nie każdy ma talent. Czasami skłonności w jakimś kierunku, ale niekoniecznie talent. I to jest ok, bo nie każdy musi być utalentowany. A z darem, jak to nazwałaś, rodzą się nieliczni. Taka osoba nawet jak rozleje kompot na obrus to jest to arcydzieło 😉

 6. Oj masz Ty i talent i umiejętności.Tworzysz cudeńka.
  Masz duży zmysł estetyki, poczucie piękna.
  Z tym się człowiek rodzi.
  Ja lubię robic zdjęcia,ale do dzisiaj nie przeczytałam instrukcji obsługi aparatu fotograficznego.
  Pozdrawiam-)
  Irena-Hooltaye w podróży

 7. Moim zdaniem jednak talent jest czymś, z czym człowiek się rodzi. Np. kwestie manualne. Jedni malują niesamowite obrazy, innym z trudem przychodzi narysowanie prostej kreski 😉 Oczywiście pewne rzeczy można wyćwiczyć. Ale nie wszystkie i nie zawsze.

 8. Świetne rozważania. Doskonale oddzieliłaś talent od wrodzonych predyspozycji. Umiejętności się nabywa, predyspozycje się ma, a talent jest perłą, która niewielu jest dana. Jakkolwiek by tego nie nazwać rozwijajmy nasze umiejętności, korzystając z wrodzonych predyspozycji i cieszmy się z efektów naszego działania. Pozdrawiam.

 9. Ja to się zawsze zastanawiam, czy odkryję jeszcze w sobie jakiś talent. Myślę, że mam kilka, jednak mało kto o nich wie, bo jakoś ich nie pokazuję, a to co inni uważają za talent, dla mnie jest podobnie jak u Ciebie – po prostu czymś wyuczonym. 😀

 10. Jestem też tego zdania, że każdy człowiek ma jakiś talent. Czasem są po prostu jeszcze nieodkryte. Sama w sobie odkryłam kilka talentów będąc już dorosłą osobą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.