Jak wyznaczać cele.
12-tygodniowy rok w praktyce

Poznaj sposób na to jak wyznaczać cel. Zastosuj metodę 12-tygodniowego roku w praktycee

12-tygodniowy rok to metoda na skuteczne osiąganie celów. Dlaczego, opisałam to w poprzednim poście. Zajrzyj więc tam, jeśli jeszcze nie znasz tej idei.

Dziś chcę napisać o tym, jak wyznaczać cele, czyli opisać 12 tygodniowy rok  w praktyce.

Teoria teorią, ale przecież tu chodzi o skuteczne działanie. Zatem, jakie elementy potrzebne są, żeby ta metoda zadziała?

 1. Cel zamieniony w projekt do realizacji.
 2. Plan.
 3. Działanie.
 4. Monitoring i kontrola.

Jak wyznaczać cele.

Pierwszy krok w metodzie 12-tygodniowego roku, to wyznaczenie celu. Posiadanie życiowych planów, to również podstawa  funkcjonowania każdego człowieka, który chce wieść życie spełnione i szczęśliwe. Bo skąd masz wiedzieć dokąd zmierzasz, jeśli tego nie ustalisz 🙂

 • Można oczywiście opierać się na wskazówkach innych osób lub podążać za idolem czy ideą, która nas obecnie fascynuje.

Uwierz mi, to jest droga donikąd, w najlepszym wypadku zmarnowany czas, w mniej lub bardziej przyjemny sposób.

 • Cel można również wyznaczyć sobie tak ad hoc (działanie podejmowane doraźnie, wynikające z potrzeby chwili).

Określasz wtedy np., że od jutra przechodzisz na dietę warzywno-owocową, zaczynasz biegać lub czytać co najmniej jedną książkę tygodniowo. I to jest też jest w porządku. Natomiast nie prowadzi do tego, czego szuka większość ludzi – sensu życia. Nie powoduje, że życie jest logiczną całością i przebiega wg wymarzonego scenariusza. Do tego potrzebne jest określenie wizji Twojego życia. Kiedy realizujesz swój pojedynczy cel za pomocą metody 12-tygodniowego roku, w naturalny sposób możesz wchodzić w kolejne okresy i wykonać działania, zbliżające Cię do realizacji  stworzonego wcześniej obrazu Twojego idealnego życia.

12-tygodniowy rok w praktyce. Metoda, jak wyznaczać cele i je realizować.
Zestaw do planowania

Wizja życia.

O co chodzi z tą wizją życia? Najprościej, jest to stworzony w umyśle obraz życia, jakie chciałabyś prowadzić teraz, za rok, za pięć lat. To ogólny zarys marzeń, pragnień, który sprawia, że na jego wspomnienie uśmiechamy się, czujemy szczęśliwi lub odczuwamy tęsknotę. To skuteczne narzędzie do wyznaczania celów. Pomocne w tym jest zadanie sobie pytań:

 • Kim chcę być?
 • Co chcę robić?
 • Gdzie chcę mieszkać?
 • Z kim chcę przebywać?
 • Jak chcę się czuć?
 • Co chcę mieć?

Z tak ogólnego obrazu wyodrębniamy  cele, których realizacja ma nas zbliżyć do spełnienia się naszej wizji życia. A z nich kolei tworzymy konkretne projekty (etapy) do realizacji.

Przykład :

Wizja życia – pragnę zostać pisarką i utrzymywać się z tego. Dużo podróżować i spotykać się z czytelnikami.

Cel – napisać i wydać powieść w 3 m-ce.

Projekt nr 1 (Pisanie)

 • Zebrać materiały do książki.
 • Stworzyć plan pracy.
 • Tworzenie powieści.

Projekt nr 2: (Wydanie)

 • Znaleźć wydawcę.
 • Proces wydawniczy.

Projekt nr 3 ( Sprzedaż):

 • Reklama na blogu w mediach społecznościowych.
 • Spotkania autorskie.
 • Podsumowanie i rozliczenie sprzedaży.
 • Negocjacja warunków ewentualnej drugiej książki.

Oczywiście w jednym 12-tygodniowym cyklu można realizować cały cel lub jego poszczególne etapy ( projekty). Na pewno w 3 miesiące można napisać, wydać i zacząć sprzedawać e-booka.

W podanym przykładzie natomiast, w procesie tworzenia powieści (projekt nr 1) można już poszukiwać wydawcy ( projekt nr 2) i rozpocząć opowiadanie czytelnikom o etapach pisania (projekt nr 3). Samą sprzedaż natomiast przenieść już do następnego 12-tygodniowego cyklu. Albo z uwagi na długi proces wydawniczy, cel ten rozłożyć na trzy 12-tygodniowe okresy realizacji. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości cel obierzemy sobie do zrealizowania. Dlatego polecam działać tylko z jednym celem w rytmie 12-tygodniowego roku lub ewentualnie dołączyć do niego jedno małe przedsięwzięcie. Potrzebujemy przecież również czasu, żeby po prostu żyć 🙂

Jak skutecznie wyznaczać c le, żeby je realizować w krótkim czasie - metoda 12-tygodniowego roku.                    ele, żeby je ralizować w krótkim czasie
Książkowy planner tygodniowy

Jak szukać celu.

To wszystko ma szansę bardzo dobrze zadziałać, jeśli masz już jakiś cel na oku. Ale co w sytuacji gdy:

 • Szukasz celu, ale nie potrafisz go określić.
 • Uważasz, że nie umiesz robić niczego ciekawego.
 • Nie potrafisz określić wizji, jak miałoby wyglądać Twoje wymarzone życie.
 • Gubisz się w tym, jakie są Twoje zdolności i predyspozycje.
 • Masz zbyt wiele pomysłów i nie potrafisz wybrać tego właściwego.

Z pomocą przychodzi mój e-book.

Nie marnuj życia i czasu. Znajdź swój cel

Wrzesień to taki mały styczeń  Zgodnie z ideą 12-tygodniowego roku, rozpoczęłam już we wrześniu realizację swoich projektów na najbliższe 3 miesiące.

Ty możesz zacząć w każdym momencie. Pomoże Ci w tym mój e-book.

 

‹chcę wiedzieć więcej›


W temacie wyznaczania celów przeczytaj również:

Jak znaleźć talent, pasję i sposób na życie

Jaki jest model Twojego życia

Znajdź swój cel.Jak realizować marzenia.

O marzeniach, planach i spełnieniu

14 thoughts on “Jak wyznaczać cele.
12-tygodniowy rok w praktyce

 1. Przebiegło mi przez myśl… ale jak zobaczyłam jakie to jest to szybciutko je wyprzedziłam i otworzyłam furtkę z drugiej strony, by przypadkiem nie zatrzymało się na moim podwórku. A tak, już takie rozbiegnięte- wybiegło, jak wbiegło. A była to myśl, że jak się ma prawie pół wieku, to się już celów w życiu nowych nie wyznacza. Dobrze zrobiłam?

  1. Wiek nie ma znaczenia, w wielu aspektach naszego życia. Tym bardziej w wyznaczaniu celów. Są one po prostu często inne rodzajowe, od tych jak byliśmy młodsi.

 2. Często zdarza się, że ludzie, a nawet firmy, zapominają o czwartym etapie, które pozwala na bieżąco zmieniać pewne wytyczne, daje materiał do uniknięcia błędów w przyszłości, dostarcza podpowiedzi, co się sprawdziło i dlaczego.

 3. Świetne porady! Jeśli ktoś ma problem z wyznaczeniem celów, na pewno dzięki Tobie lepiej zrozumie sens ich stawiania i realizowania krok po kroku.

 4. Kolejny ciekawy, wartościowy post. 🙂 Ja mam cel, staram się żyć w równowadze. Motywujesz mnie swoim blogiem, ale najbardziej to swoją postawą. Pozdrawiam. :))) <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.