Blokujące przekonania – jak je przełamać i zmienić

Motywacyjny cytat o pokonywaniu przeszkód w życiu

-Trzy razy już to robiłam, na pewno nic z tego nie wyjdzie …

Tak powstają blokujące przekonania, które powstrzymują Cię przed działaniem i osiągnięciem sukcesu.
Co najmniej raz dziennie myślisz o nich lub wypowiadasz je na głos.
Powiem więcej. Obserwując innych ludzi, stwierdzam, że właściwe całe ich życie wypełniają blokujące przekonania, niestety negatywne.

Zacznijmy od tego, co to właściwie są,  te przekonania.

Ogólnie mówiąc jest to nasz światopogląd czyli zespół doświadczeń i wyobrażeń, na podstawie których kształtujemy sobie opinie o ludziach oraz świecie.
Dzielą się na te nabyte od innych osób ( najczęściej najbliższych, z którymi spędzaliśmy dużo czasu) i  te, oparte na naszym osobistym doświadczeniu.

1. Blokujące przekonania, nabyte od innych ludzi.

Tu zasadnicze znaczenie ma nasze wychowanie, dom rodzinny czy szkoła. Bo w fazie wzrostu jesteśmy wręcz faszerowani wskazówkami, jak mamy się zachowywać, co myśleć, czego lubić , a czego nie:

– nie wierć się, bo to niegrzeczne,
– tylko studia uczynią cię bogatym człowiekiem,
– po 30- tce to już ostatni dzwonek na dziecko,
– poszukaj sobie pracy na etacie, bo jest najlepsza.

Środowisko, rodzina zapisują nasz mózg, jak czystą kartę pamięci, tym wszystkim, co oni uważają za ważne i niezbędne do tzw  normalnego życia. Na prawdę trzeba mieć wyjątkowe silne geny, po jakimś przodku buntowniku, żeby nie dać się zaprogramować, wg utartych przekonań.
Dodatkowo naszą świadomość kształtują środki masowego przekazu. Czytamy, słuchamy oglądamy to, co dzieje się na ekranie i wierzymy w ten wykreowany świat, jak w coś oczywistego.

Nakazy i zakazy napotykane na całej drodze naszego życia, pozbawiają nas spontaniczności i umiejętności wyboru. A światopogląd kształtujemy głownie na podstawie blokujących przekonań.

2. Blokujące przekonania, oparte na osobistym doświadczeniu.

Tu przychodzi mi od razu do głowy pewna koleżanka. Generalnie dość specyficznie nastawiona do otaczającego ją świata, ale jeszcze wtedy tego nie wiedziałam.

Zawsze lubiłam ozdoby do włosów i nosiłam opaski, spinki czy kolorowe gumki. Kiedy zaczęłam nową pracę, w swoim zespole miałam dziewczynę dość ochoczo komentującą otaczający ją świat, w tym oczywiście ludzkie zachowania. Od niej właśnie usłyszałam, że opaski na włosy to noszą tylko małe dziewczynki. Stawiając mi za przykład swoją dwuletnią córkę 🙂
A zapach różany ( używałam takiego kremu do rąk) kojarzy się jej z Babcią, która lubiła takie kosmetyki.
Czyli, że niby to zapach tylko dla starych ludzi ? 🙂
Na szczęście, mnie takie uwagi w ogóle nie irytowały. A poczułam nawet pewną satysfakcję, kiedy jakiś czas później, ta właśnie koleżanka przyszła do pracy z włosami ozdobionymi opaską swojej córki 🙂

Cytat motywacyjny o ulepszaniu siebie i nie krytykowaniu innych

Czy jest coś złego w przekonaniach?

Odpowiedź na większość pytań, jest często taka sama. To zależy.

Kiedy chcesz żyć normalnie i nie szykujesz żadnej rewolucji w swoim życiu. Jeżeli nie krzywdzisz przy tym siebie lub kogokolwiek innego, to żyj zgodnie z własnymi przekonaniami. To one budują naszą strefę komfortu, poczucie stabilizacji i życiowe status quo.
Jeśli jednak pragniesz podbić świat, sięgnąć po swoje marzenia lub zrobić  krok do przodu, praca z Twoimi blokującymi przekonaniami będzie konieczna.

Jak zmienić blokujące przekonania?

Nie ma na to tajemniczego przycisku, ale jest magia i siła Twojego mózgu. Jeśli zależy Ci na ich zmianie, to najprościej będzie:

 • odnaleźć jego źródło. Czy ktoś Ci o tym powiedział, czy przeczytałeś o tym, a może przeżyłeś taką sytuację ?
 • skąd masz pewność, że to jest wyłączna prawda, reguła, stuprocentowa zasada?
 • jak wpływa ono negatywnie na Twoje życie lub decyzję, którą zamierzasz podjąć?
 • co się zmieni, jeśli przestaniesz w to wierzyć ?

Odpowiedzi na te pytania przeczytaj dokładnie, najlepiej kilka razy. Jeżeli poczujesz potrzebę zgłębienia tematu z innego źródła, niż Ty sam, to jesteś na dobrej drodze do zmiany swojego przekonania 🙂

Przeczytaj również :

Motywacja do działania

Poczucie własnej wartości


Pobierz mini e-booka:

e-book Trzy fundamenty szczęśliwego i spełnionego życua

29 thoughts on “Blokujące przekonania – jak je przełamać i zmienić

 1. Najbardziej blokują mnie opinie na mój temat, choć staram się ignorować pewne komentarze, to i tak coś tam zostaje mi w głowie.

 2. Bardzo wartościowy post na temat przekonań.:)
  Przeczytałam kilka książek dotyczących przekonań oraz ich przewartościowania.
  Nie ukrywam, że ta wiedza pomogła mi na różnych etapach mojego życia.
  Dziękuję także za tę porcję wiadomości.
  Moc pozdrowionek!!!

 3. Bardzo ciekawy post. Staram się nie blokować swoich przekonań, ale świat który mnie otacza, ludzie których spotykam na co dzień często mnie blokują i to jest trudne.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

 4. Im dłużej siebie obserwuję, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że naszym największym wrogiem w kwestii rozwoju i życia w ogóle jesteśmy my sami, a konkretniej właśnie nasze często błędne przekonania. Fajny, motywujący post!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 5. Mam wrażenie, że nie ma stuprocentowych zasad, wszystko zależy od osoby i okoliczności, sztuką jednak jest zbliżyć się do zamierzonego celu, bez względu na niezdrowe komentarze innych.

 6. Lubię chadzać ścieżkami, których jeszcze nie znam, lubię przełamywać schematy , pozbywam się przekonań, które mnie ograniczają, ale tego sposobu na życie uczę się od wielu lat. Ta nauka do łatwych nie należy. Najpierw trzeba uwierzyć w siebie, zbudować swój własny system wartości, zadbać o to, aby swoim sposobem na życie nie przekraczać pewnych granic, bo nie zawsze można robić to, na co ma się ochotę. Pozdrawiam.

 7. Pierwszym krokiem zawsze jest uświadomienie sobie, co nas blokuje. Później w teorii jest już z górki, bo wiadomo, z czym trzeba się uporać.

 8. Aż zaczęłam się zastanawiać nad własnymi blokującymi przekonaniami, ale chyba niełatwo je dostrzec u siebie…

 9. Już dawno pozbyłam się patrzenia na opinie innych, nigdy się ich nie zadowala, a przy tym umniejsza własną wartość. Trzeba żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, oczywiście popełniać błędy, ale z właściwym wdziękiem i bez wyrzutów sumienia. 🙂

 10. Obserwuję Twoje poczynania na instagramie i nawet nie wiesz, jak cieszy mnie to, co widzę. Wiedzę kobietę coraz to pewniejszą siebie, która chce pomagać, chce pomagać innym i się nie podda. Ja nie patrzę na opinię innych, żyję po swojemu i dobrze na tym wychodzę i dzięki temu mam fajny wpływ na innych. Oczywiście, że mam ograniczające przekonania i usilnie z nimi walczę. Swoje to trwa, bo jednak tyle bzdet się nasłuchałam, tyle razy skrzywdzono. No, ale ja się nie poddam i będę z tym żulstwem walczyć. Krok za kroczkiem i pokonam te przekonania, coraz mocniej w to wierzę. Pozdrawiam kochana, dziękuje za to, co robisz. <3

  1. Nawet nie wiesz, jak cenne to są dla mnie słowa. Mało kto daje mi taki odzew jak Ty 🙂 A to dla mnie ważne, bo przecież poświęcam swój czas, żeby przygotowywać te darmowe treści, które mają komuś służyć. Taką mam idee, dzielę się swoim doświadczeniem, bo to najcenniejsze co mam. Dziękuję, że jesteś 🙂

 11. To prawda ! Blokujące przekonania to jedno, a drugie to toksyczni ludzie w naszym otoczeniu. Warto otaczać się ludźmi roztaczających dobre wibracje. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Toksycznych ludzi należy eliminować. Choć często … to są najbliżsi. I znaleźć wtedy należy metodę, żeby ich zachowania ignorować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.