Jak znaleźć talent, o tym pisze mojego ebooka.

Jak znaleźć talent, pasję i sposób na życie

Często słyszę słowa „Ty to masz talent” i dotyczy to najczęściej moich prac scrapbookingowych, tworzonych  dekoracji czy chociażby prowadzonego przeze mnie plannera.

A ja się obruszam, bo uważam, że to wcale nie jest talent. To są wyuczone umiejętności. Bo kiedy teraz oglądam swoje początki i prace, które tworzyłam kiedyś,  to widzę postęp jaki poczyniłam. Dla mnie talent oznacza dar, coś, z czym się rodzimy, a nie nabywamy tego poprzez praktykę.

Co to jest talent?

Ale zwykło się określać potocznie talentem, coś co podziwiamy, bo sami tego nie robimy i wydaje się nam to ponadprzeciętne.
Bo albo nie mamy na to najczęściej czasu, albo nam się nie chce lub wiąże się to z jakimiś innymi trudnościami.

Według Amerykański Instytut Badania Opinii Publicznej (Instytut Gallupa) talent to:

” powtarzający się wzorzec zachowania, myślenia i odczuwania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie”.

Talent nie oznacza więc umiejętność robienia czegoś konkretnego, np. malowania obrazów, grania na fortepianie.

I ma go każdy człowiek. Problem polega na tym, że niewielka ilość ludzi zna swój potencjał i wie jak znaleźć talent. Poznaniu własnego potencjału służą różnego rodzaju testy. No chyba, że masz to szczęście, że odkryjesz go sam.

Jak znaleźć talent, pasję, cel w życiu
moje hobby -scrapbooking

Uważam, że każdy człowiek za to ma różnego rodzaju predyspozycje, umiejętności. Są one wrodzone lub nabyte i łatwiej je odkryć, niż talenty.

Mam w rodzinie osobę, która od dziecka bardzo ładnie rysowała. I w moim przekonaniu to jest właśnie umiejętność, która została odkryta, ale za to  niewykorzystana i zaprzepaszczona.
Bo ja niestety rysować za bardzo nie umiem. I nawet gdybym, to mazanie długo ćwiczyła, to i tak nie doszłabym do takiego poziomu, jak ta osoba, która się z tą predyspozycją urodziła. Ale życie, czy też zaniechanie,  nie pozwoliły tej osobie, tego rozwinąć.

Jak znaleźć talent, pasję i sposób na życie

Jeśli chcesz poważnie podejść do diagnozy Twoich talentów, służą temu profesjonalne testy. Przeprowadzi je dyplomowany psycholog, coach lub możesz je zrobić samodzielnie ( np. test Instytutu Gallupa). Są to jednak metody płatne.

W sieci znajdziesz sporo darmowych quizów, które opierają się na teorii zaczerpniętej z psychologii pozytywnej. Nie są szkodliwe, a mogą stanowić źródło wstępnej wiedzy o naszych predyspozycjach, czy typie osobowości.

Dlaczego świadomość talentu jest ważna? 

Bo to pozwala człowiekowi rozwinąć się zgodnie z jego wrodzonymi umiejętnościami. Gdybyśmy wsłuchali się w odpowiednim momencie w siebie lub inni pomogliby nam to dostrzec, wielu ludzi byłoby znaczniej bardziej szczęśliwymi niż jest.
I mam tu szczególnie na uwadze nasze dzieci.

Kiedy są małe, bacznie je obserwujemy i stwarzamy możliwości rozwoju w wielu dziedzinach, żeby ten szczególny dar odnaleźć. I pewne odkrycia często poczyniamy. Co z tego, jeśli dziecięcy czy potem nastoletni upór zwycięża i żadna predyspozycja nie wybija się na pierwsze miejsce, na tyle mocno, żeby podążać jej śladem.
Dziś wielu młodych ludzi nie wie, co chce robić w życiu. Pewnie łatwiej byłoby to stwierdzić, gdyby to zostało odkryte odpowiednio wcześnie.
A mając do czynienia, z już dojrzałym lub prawie dorosłym człowiekiem, trudno jest przekonać go do swoich racji.

Jaki jest mój talent?

Po wielu przeprowadzonych testach, potwierdziłam wiedzę na swój temat, którą miałam w sobie od dawna. Tyle, że nie nazywałam jej talentem.

Jednym z moich wiodących talentów wg Instytutu Gallupa jest Empatia. Oznacza to, że potrafię wczuć się w emocję, stan psychiczny innej osoby. Zrozumieć jej uczucia i zachowanie. Zanim poznałam nazwę mojego talentu, przyciągałam do siebie osoby, które potrzebowały porady, wsparcia i zrozumienia. Inny mój talent – Indywidualizacja, wzmacnia działanie Empatii. Pozwala wysłuchać drugiego człowieka i znaleźć dla niego rozwiązanie problemów lub odpowiedź, na jego potrzeby. Uzupełniają się więc one wzajemnie.

Kiedy uzyskamy świadomość naszych talentów, należy pokierować nimi tak, żeby wykorzystywać je prawidłowo. Tu niezbędna jest właśnie praca własna lub pomoc specjalisty.

Ebook o narzędziach do odnajdywana talentów, pasji i celu w życiu

Jedno jest pewne, każdy z nas ma w sobie wiele własnych talentów i możliwość, żeby je odkryć. Część z nas ma też swoje pasje czy pomysł na życie.

Jeśli jednak Ty:

♦️ nie wiesz jak znaleźć talent lub pasję,

♦️ chcesz coś zmienić w swoim życiu, odnaleźć pomysł na siebie lub nadać życiu nowy sens,

♦️ nie umiesz określić swoich celów,

♦️ czujesz, że masz w sobie marzenia, ale nie potrafisz ich odnaleźć, nazwać, więc ich nie realizujesz,

zobacz mój  kreatywny e-book.

Zawiera on praktyczne rozwiązania i narzędzia, dzięki którym odnajdziesz pasje, hobby, marzenia, talenty i życiowe cele.

<dowiedz się więcej>


Przeczytaj również:

JAKI JEST TWÓJ MODEL ŻYCIA?

Znajdź swój cel

KIM BĘDĘ, KIEDY DOROSNĘ – O DZIECIĘCYCH MARZENIACH, PLANACH I SPEŁNIENIU

Podobne wpisy

57 komentarzy

  1. Zaciekawiłaś mnie tym wpisem, być może wykonam jakiś test na talenty, chociaż szkoda, że są to opcje płatne. Również jestem zdania, że każdy z nas posiada jakiś talent, tylko nie każdy w odpowiednim czasie jest w stanie do odkryć. Z drugiej strony przecież nigdy nie jest za późno! 😉

  2. Ja uważam, że każdy z nas ma wiele talentów. I talenty zmieniają się w ciągu życia – czasami z nami dojrzewają, czasami chowają się, gdy by dorastamy. Myślę, że warto to zaznaczyć – by nie trzymać się kurczowo jednego talentu, a poddać się im, „płynąć z rzeką” naszych talentów 🙂

  3. To ja odmiany powiem, że talent znaczy dla mnie mniej niż pasja. Jeśli masz pasję, będziesz pracować nad nią godzinami, doskonalić tę odrobinę talentu, która ci się trafiła (lub jego brak), uczyć się i przede wszystkim – dobrze się bawić.
    A może tak tylko mówię, bo moją wielką pasją jest pisanie i teraz, po wielu wielu latach ćwiczeń nareszcie zaczynam odnosić pierwsze sukcesy (publikacja w dobrym magazynie, akceptacja książki przez wydawnictwo itp), a talentu to miałam może maleńki pierwiastek, cała reszta to było zapierdzielanie po nocach i dłubanie w tym samym tekście od nowa i od nowa.

  4. Przeczytałam ten post bardzo uważnie i muszę Ci powiedzieć, że jesteśmy do siebie podobne. Ja też od dziecka uwielbiałam pisać, jako jedyna z klasy miałam założony osobny zeszyt przez polonistkę na moje własne opowiadania-to był piekny czas. W podstawówce mój wychowawca od muzyki zabierał mnie na wszystkie występy jakie tylko były w naszym mieście-śpiewałam i bardzo to lubiłam. Mama obiecywała mi, że bedzie ze mną jeździła na castingi (na obietnicach sie skończyło). Tak, wiec talent zmarnowany. Teraz ja jako mama robię wszystko, aby moje dzieci swoje talenty rozwijały. Jedna córka śpiewa , jeździmy z nią na castingi, odnosi sukcesy z czego jestem bardzo dumna. A druga uczęszcza na lekcje rysunku, bo pieknie maluje. Obie sa nastolatkami i nie wiem jak ich małe talenty sie rozwiną i czy w pewnym momencie swojego życia, nie zrezygnują z tej drogi. Ale wiem jedno, z pewnością ja jako ich mama, będę miała świadomość tego, ze nie zaprzepaściłam ich umiejętności. A czy one kiedyś to docenią? Czas pokaże.
    Świetny post Wiolu. Pozdrawiam Cie serdecznie.

    1. Mojej córce zapewniłam mnóstwo możliwości: balet, taniec towarzyski, współczesny, zajęcia plastyczne, harcerstwo, gra na gitarze … I wszystko poszło w piach. Ale tak, jak mówisz, mam satysfakcję, że spróbowałam.

  5. Uważam, że talent, to coś wrodzonego, natomiast umiejętność nabywa się poprzez systematyczne ćwiczenia, czasami ciężką pracę. Myślę jednak, że w swoich pracach przejawiasz obie rzeczy 😉 Śliczny planner, może i ja zrobię taki. Też lubię scrapbooking 😉

  6. Każdy człowiek rodzi się z talentem,tylko nie każdy o niego dba i go rozwija.Mnie też tak mówią koleżanki czy znajomi,że mam talent.Ale ja go w sobie pielęgnuję,ciągle się uczę,szukam :)I tak sobie myślę ,że potrafię naprawdę dużo:)Haftuję,szyję,dziergam,potrafię robić dekupaż,odnawiać meble,gotować:))nie potrafię frywolitki i malować obrazów:)))

  7. Talent, dar, umiejętność to tylko określenie. Niezależnie czy jest to cecha wrodzona czy nabyta, to jeśli nie będziemy rozwijać tego, co robimy z przyjemnością to będziemy stać w miejscu, a nawet się cofać. Nigdy nie jest za późno, by odkryć to, co w nas ukryte.

  8. A mi się wydaje, że nie każdy ma talent. Czasami skłonności w jakimś kierunku, ale niekoniecznie talent. I to jest ok, bo nie każdy musi być utalentowany. A z darem, jak to nazwałaś, rodzą się nieliczni. Taka osoba nawet jak rozleje kompot na obrus to jest to arcydzieło 😉

  9. Oj masz Ty i talent i umiejętności.Tworzysz cudeńka.
    Masz duży zmysł estetyki, poczucie piękna.
    Z tym się człowiek rodzi.
    Ja lubię robic zdjęcia,ale do dzisiaj nie przeczytałam instrukcji obsługi aparatu fotograficznego.
    Pozdrawiam-)
    Irena-Hooltaye w podróży

  10. Moim zdaniem jednak talent jest czymś, z czym człowiek się rodzi. Np. kwestie manualne. Jedni malują niesamowite obrazy, innym z trudem przychodzi narysowanie prostej kreski 😉 Oczywiście pewne rzeczy można wyćwiczyć. Ale nie wszystkie i nie zawsze.

  11. Świetne rozważania. Doskonale oddzieliłaś talent od wrodzonych predyspozycji. Umiejętności się nabywa, predyspozycje się ma, a talent jest perłą, która niewielu jest dana. Jakkolwiek by tego nie nazwać rozwijajmy nasze umiejętności, korzystając z wrodzonych predyspozycji i cieszmy się z efektów naszego działania. Pozdrawiam.

  12. Ja to się zawsze zastanawiam, czy odkryję jeszcze w sobie jakiś talent. Myślę, że mam kilka, jednak mało kto o nich wie, bo jakoś ich nie pokazuję, a to co inni uważają za talent, dla mnie jest podobnie jak u Ciebie – po prostu czymś wyuczonym. 😀

Dodaj komentarz