Najbardziej pożądana forma pracy to praca zdalna-zostań wirtualną asystentką i pracuj z dowolnego miejsca.

Praca zdalna – zostań Wirtualną Asystentką

Czy marzysz o elastycznym stylu pracy, który pozwoli Ci pogodzić życie zawodowe
z osobistym? Marzysz o możliwości pracy z dowolnego miejsca na świecie
i budowaniu własnej kariery? Takie możliwości daje właśnie praca zdalna.

W przeciągu kilku ostatnich lat ten system świadczenia pracy stał się możliwy, a do tego bardzo popularny. Wiele firm w okresie obostrzeń związanych ze światową epidemią pozwalało pracownikom dotąd pracującym w stacjonarnych biurach na przejście w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej. Niestety po powrocie do normalności równie wielu pracodawców pozbawiło pracowników tej możliwości.

Na szczęście postęp technologiczny, rozwój cyfrowy i otwartość na nowinki z zagranicy umożliwiły powstanie nowych zawodów, które można świadczyć zupełnie zdalnie.

Zawody IT i programowania

  • Programista: Pisanie oprogramowania, tworzenie aplikacji, rozwój stron internetowych.
  • Tester oprogramowania: Sprawdzanie działania programów pod kątem błędów.
  • Analityk danych: Zbieranie, analiza i interpretowanie danych.
  • Specjalista ds. cyber bezpieczeństwa: Ochrona systemów komputerowych przed atakami.

Zawody związane z marketingiem i sprzedażą

  • Specjalista ds. marketingu internetowego: Prowadzenie kampanii reklamowych, optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek (SEO).
  • Copywriter: Tworzenie treści reklamowych, artykułów, opisów produktów.
  • Menadżer social media: Zarządzanie profilami w mediach społecznościowych.
  • Specjalista ds. e-commerce: Zarządzanie sklepem internetowym.

Zawody biurowe i administracyjne

  • Wirtualna asystentka: Wsparcie administracyjne dla przedsiębiorców.
  • Księgowy: Prowadzenie księgowości dla firm.
  • Tłumacz: Tłumaczenie tekstów specjalistycznych i ogólnych.
  • Korektor: Sprawdzanie poprawności tekstów pod kątem językowym.

Zawody kreatywne

  • Grafik: Tworzenie projektów graficznych, logo, ilustracji.
  • Webdesigner: Projektowanie stron internetowych.
  • Pisarz: Tworzenie książek, artykułów, scenariuszy.
  • Redaktor: Opracowywanie tekstów pod kątem publikacji.

Zawody związane z edukacją i szkoleniami

  • Nauczyciel online: Prowadzenie lekcji online.
  • Trener: Prowadzenie szkoleń online.
  • E-learning designer: Tworzenie kursów online.
JAK SIĘ ROZLICZAĆ?

Co najważniejsze nie musisz zatrudniać się w konkretnej firmie na umowę o pracę, ale takie stanowisko możesz stworzyć sobie sama.

Możesz te prace wykonywać ją jako dodatkowe zajęcie obok pracy na etacie, jako ograniczone czasowo zajęcie główne lub w pełnym zakresie na działalności gospodarczej.

Bardzo popularny zawód wykonywany zdalnie w ostatnim czasie to Wirtualna Asystentka. Jest to zajęcie, które stanowi świetną bazę do późniejszego specjalizowania się w określonych zadaniach, a co za tym idzie możliwość rozwoju oraz wzrostu zarobków.

Początkujące Wirtualne Asystentki zaczynają z reguły od zadań stricte administracyjnych:

  • Tworzenie dokumentów. Przygotowywanie prostych dokumentów (np. listy, raporty, prezentacje, arkusze kalkulacyjne).
  • Archiwizacja danych Organizowanie i przechowywanie plików.
  • Research, Zbieranie informacji na różne tematy.
  • Tłumaczenia. Proste tłumaczenia tekstów (jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności językowe).
  • Odpowiedzi na e-maile. Szybkie i profesjonalne odpowiadanie na zapytania klientów.
  • Zarządzanie kalendarzem. Planowanie spotkań, wydarzeń, przypominanie o ważnych terminach.
  • Obsługa telefoniczna. Przyjmowanie połączeń w imieniu klienta, przekazywanie wiadomości.

Już praktycznie każdy przedsiębiorca prowadzi swoje kanały w social mediach, więc dochodzą takie czynności jak:

  • Prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Publikowanie postów, odpowiadanie na komentarze.
  • Tworzenie prostych grafik. Korzystanie z narzędzi takich jak Canva do tworzenia grafik.
  • Wsparcie w prowadzeniu bloga. Redagowanie postów, publikowanie treści.

Bardziej zaawansowane zadania w poszczególnych branżach to mogą być, np.:

  • E-commerce. Zarządzanie sklepem internetowym (dodawanie produktów, obsługa zamówień).
  •  Nieruchomości, Przygotowywanie ofert nieruchomości, prowadzenie korespondencji z klientami.
  • Usługi prawnicze. Wsparcie w obsłudze klientów, umawianie wizyt.

Z tej ścieżki jest bardzo prosta droga do wyspecjalizowania się w określonym zakresie zadań  i zmiany określania woje zawodu np. na:

  1. Social Media Manager.
  2. Project Manager.
  3. Content Creator.
  4. Mobile Video Specjalist.
  5. Brand Manager.

Rozpoczęcie pracy zdalnej jako wirtualna asystentka może być ekscytującym doświadczeniem. Aby zdobyć pierwsze doświadczenie i zbudować portfolio, warto zacząć od zadań, które nie wymagają zbyt specjalistycznej wiedzy, a jednocześnie są bardzo przydatne dla klientów.

Chciałabyś poznać zawód Wirtualnej Asystentki?
Pobierz bezpłatny poradnik „Jak zostać Wirtualną Asystentką w 3 krokach” i odkryj, co musisz wiedzieć na początek, żeby już zacząć tak pracować.

  • Jak poznać swoje mocne strony i kwalifikacje.
  • Jak sporządzić atrakcyjną ofertę na usługi.
  • Jakie działania marketingowe podjąć, aby stać się widoczną na rynku wirtualnych asystentek.

Podobne wpisy