Dekoracyjne zeszyty można przeznaczyć na zrobienie kalendarz lub planera

Jak zrobić planer w zeszycie. Przegląd planerów

Na przełomie starego i nowego roku, prawdopodobnie najczęściej kupowanym produktem jest kalendarz. Sądząc po ilości towaru wyłożonego na półkę w empiku w stosunku do stanu, kiedy ogłaszana jest ostateczna wyprzedaż na te produkty, sprzedaż jest znaczna.

Drugim w kolejce popularnym produktem są różnego rodzaju planery. Od używania kalendarza odeszłam już dawno, ponieważ jego ograniczona forma, to jest zdecydowanie dla mnie za mało. Planer jest według mnie wygodniejszą formą prowadzenia zapisków związanych z organizacją i planowaniem naszego czasu.

Z uwagą przeglądam cały ich arsenał, ale do tej pory nie znalazłam jeszcze idealnego dla siebie. Wracam więc myślami do tych, które miałam do tej pory oraz analizuję ich dobre i złe strony. Dlatego przedstawię Wam w cyklu Przegląd planerów moją subiektywną opinię o produktach, które do tej pory używałam.

Jak zrobić planer w zeszycie. wady i zalety prowadzenia kalendarza w zeszycie
przegląd planerów

Jak zrobić planer w zeszycie

Zeszyt to jest najbardziej uniwersalne narzędzie, do prowadzenia planera czy kalendarza w rozbudowanej formie. Na początku swojej przygody z planerem, prowadziłam go przez chwilę w zwykłym zeszycie, w kratkę. Po jakimś czasie przeniosłam się do brulionu z czystymi kartkami  i zaczęłam wzbogać go o potrzebne mi listy, tabelki oraz ozdabiać rysunkami. Schematy rysowałam sama lub drukowałam z internetu, szczególnie datowaną sekcję z kalendarzem rocznym i miesięcznym.

Kalendarz miesięczny wklejony do zeszytu służącego jako planer
kalendarz

Ty wybierz taki, w którym Tobie notuje się najwygodniej. Do prowadzenia takiego planera potrzebujesz na początek:

  • zeszyt,
  • długopis,
  • ewentualnie kolorowe pisaki lub zakreślacz dla podkreślenia najważniejszych informacji.

Planer w zeszycie – zalety:

– Jest najtańszą formą planera. Zwykły kosztuje kilka złotych. Lepszej jakości kartki znajdziesz w zeszytach w przedziale cenowym 20-30 złotych. Ja swój kupiłam w TxMax (49 złotych za komplet dwóch sztuk), z uwagi na wyższą gramaturę papieru, okładki i efektowne zdobienia stron.

Dekoracyjne zeszyty do prowadzenia w nich kalendarza

Kolorowa strona kalendarza prowadzonego w zeszycie
kalendarz miesięczny

– Na rynku znajdziesz ich ogromny wybór, pod względem różnych rozmiarów i  grafik na okładkach.

– Zrobisz w nim planer indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb. Na przykład, zapiszesz tam nie tylko godzinę i datę planowanego spotkania, ale też zestaw pytań czy zagadnień, które będą na nim poruszane. Jest też miejsce na to, żeby sporządzić  z niego notatki.

– Brak narzuconych, numerowanych tabel i schematów umożliwia Ci mazanie po nim, przejście z nieudanej strony na drugą oraz powtórzenie zapisu. Możesz ćwiczyć różne układy stron, kalendarza i tabel.

– Możesz wygospodarować w nim miejsce na informacje, które dla Ciebie są istotne w danym momencie:

  • listę lektur do przeczytania,
  • adresy ciekawych miejsc w sieci,
  • inspiracje zebrane w mediach,
  • luźne notatki,
  • pomysły,
  • ulubione cytaty,
  • postępy w treningu czy diecie, itp.

– Jeśli wybierzesz ten o większej gramaturze kartek, możesz w nim z powodzeniem rysować, wklejać kolaże i wyżywać się artystycznie.

– Masz możliwość taniego wypróbowania, czy taka forma kalendarza Ci odpowiada. Czy wolisz jednak jego klasyczną formę. A może nabierzesz ochoty na więcej i kupisz sobie luksusowy planer ? 🙂

Planer w zeszycie – wady:

– Na biznesowym spotkaniu nie wygląda profesjonalnie chyba, że wybierzesz taki w twardej oprawie i z okładką bez dekoracji.

– Dla kogoś, kto potrzebuje gotowych tabel, bo np. nie lubi rysować, może być niewygodny. Zaradzić temu można drukując wzory z sieci i wklejając je do środka.

Pokazałam Wam jak w prosty sposób zrobić planer w zeszycie i wypróbować tę formę do ogarniania swojego życia oraz czasu. Ciekawa jestem, czy ktoś już korzystał z takiej formy prowadzenia kalendarza.

Planer zrobiony z zeszytu, prowadziłam w przeszłości dwukrotnie. Odsyłam Was do wpisów, gdzie szczegółowo pokazywałam poszczególne jego strony:

Co zapisywać w planerze

Jak zrobić planer DIY

Planer botaniczny

A na moim Instagramie codziennie publikuję nowe inspiracje na prowadzenie planera i kreatywnego życia:

Mam Na To Plan_


Nie mam czasu dla siebie…
Gdybym miała, choć godzinę dziennie wyłącznie dla siebie…
Brakuje mi czasu na własne sprawy…

To jest o Tobie?

W tej instrukcji dowiesz się o najprostszym, a jakże niedocenianym sposobie na to, jak znaleźć godzinę dziennie dla siebie.

POBIERZESZ JĄ ZAPISUJĄC SIĘ DO MOJEGO NEWSLETTERA


Podobne wpisy

24 komentarze

  1. Ja nie potrafię się posługiwać planerem, za dużo tam zbędnych dla mnie rzeczy. Zdecydowanie moim faworytem jest kalendarz książkowy z podziałem, że jeden dzień to jedna strona. Używam za to kolorowych długopisów, żeby rozdzielać sprawy domowe od zawodowych. Taki kalendarz zamawiam co roku już w listopadzie 🙂

  2. Myślisz, że taki zeszyt źle wygląda na biznesowych spotkaniach? Kiedy szukałam pracy, chyba od trzech osób usłyszałam, że mam wyciągnąć mój, pod byle jakim pretekstem, podczas rozmowy o pracę :D. I udało się. A mój jest jeszcze bardziej kolorowy i pełen naklejek i bohomazów niż Twój 😉

Dodaj komentarz