Po co nam pasja i hobby w życiu?

Po co nam pasje i hobby w życiu. Wpis o szukaniu sensu życia

Pojęcia pasja i hobby są zazwyczaj stosowane zamiennie, na określenie tego, co robimy w wolnym czasie. I nic w tym błędnego, bo przecież w sumie chodzi o to samo. Można bowiem powiedzieć, że ktoś ma hobby w postaci czytania książek czy wędkowania. Ale też, że czytanie i wędkarstwo to jego pasja. W potocznym języku oznacza to samo. Różnicę zaczynamy dostrzegać dopiero wtedy, kiedy chcemy doszukać się w tym głębszego sensu i znaczenia tych dwóch słów.

Moja pasja to prowadzenie planera i planowanie czasu
pasja planowania

Co więc konkretnie oznacza  pasja i hobby?

W szerszym, głębszym, bardziej filozoficznym znaczeniu przyjęło się stwierdzenie, że hobby jest czymś coś, co wypełnia nam wolny czas. Pasja natomiast to coś więcej. I mogła być ona wcześniej traktowana przez nas jako hobby. Z tym, że hobby nie determinuje nas tak do działania, jak pasja. Bo bez niej nie da się już żyć, kiedy ją poczujemy. Niemożliwość jej uprawiania, powoduje dyskomfort psychiczny i tęsknotę. W pamięci pozostaje uczucie, jakie jej towarzyszyło i możemy tę tęsknotę nosić w sobie przez całe życie. Takie uczucie może towarzyszyć np. osobie, która wskutek wypadku straciła możliwość uprawiania ulubionego sportu. Często pasja okupiona jest też  jakimś wyjątkowym wysiłkiem ( czas, pieniądze). A hobby zawsze możemy porzucić, zmienić i nie musimy go za wszelką cenę uprawiać.

Jak widać z powyższych rozważań, pasję i hobby różni więc nasz stopień zaangażowania w ich uprawianie. Nie zmienia to jednak faktu, że oba te zajęcia spełniają w naszym życiu podobną rolę.

Po co nam pasja i hobby w życiu?

 • Po pierwsze pozwalają na zdobycie nowych umiejętności i postęp w rozwoju osobistym. Zyskujemy też nowe kompetencje, które mogą doprowadzić nas do zmiany pracy, czy zamiany pasji na biznes. Dla osób, które czują się niedoceniane w pracy, to sposób na zyskanie czy odbudowę poczucia własnej wartości.
 • Są remedium na samotność. Jeśli nie układa się nam życie osobiste, wypełniają nam czas i odwracają uwagę od braku bliskiej osoby. Pasja lub hobby jest lekarstwem dla tych, którzy przeżyli bolesne rozstanie, odszedł im ktoś bliski lub wyprowadziły się z domu dorosłe dzieci. Przegnanie smutnych myśli i wypełnienie czasu absorbującym zajęciem, staje się formą terapii.
 • Życiowe kryzysy lepiej przechodzi się mając swoje miejsce lub zajęcie, do którego można przed nimi uciec. Szczególnie ważne okazuje się to w sytuacji, w której obecnie żyjemy. Przymusowa izolacja, ograniczenie swobody i dochodzące negatywne wiadomości z otoczenia, wywołują niepokój, frustrację oraz lęki. Z drugiej strony przebywanie kilku zamkniętych ze sobą osób w jednym domu, na małej powierzchni, pozbawiło nas komfortu i swobody. W tej sytuacji odcięcie się od tych bodźców wydaje się konieczne dla zachowania równowagi psychicznej. I tu z pomocą przychodzi zajęcie się czymś przyjemnym, co odwraca uwagę od trudnej sytuacji.

Jak znaleźć pasję i hobby?

(Czytaj też : O poszukiwaniach talentów i sensu życia)

Po co nam pasja i hobby w życiu już wiemy. Ale czy potrafimy je w swoim życiu odnaleźć? Większość z nas zapewne tak.

Jest jednak spora grupa osób, która gubi się w ogromnej liczbie możliwości, albo nie potrafi znaleźć czegoś skrojonego na miarę dla siebie.

Ebook Znajdż swój cel

Dla tych osób właśnie napisałam e-booka, który niedługo już będzie dostępny w sprzedaży. Jeśli więc:

Zdarzyło Ci się choć raz zastanawiać nad tym, czy jesteś we właściwym punkcie swojego życia?
Do tej pory spełniałaś wyłącznie oczekiwania innych osób.
Żyjesz od weekendu do weekendu? Lub od urlopu, do kolejnego wolnego dnia w Twojej pracy?
✅ Sądzisz, że jesteś już za stara, na zmiany w Twoim życiu?
Że nie czeka Cię już nic dobrego?
Dopadł Cie życiowy marazm i wypalenie?
Straciłaś radość życia i młodzieńczy entuzjazm?
Uważasz, że nie umiesz robić niczego ciekawego?

mój e-book jest dla Ciebie.

zobacz szczegóły

30 thoughts on “Po co nam pasja i hobby w życiu?

 1. Posiadanie w życiu hobby, pasji jest bardzo ważne, dzięki temu jesteśmy po prostu szczęśliwsi. Warto znaleźć sobie jakieś zajęcie, które będzie sprawiać nam radość i dawać satysfakcję. Oczywiście najlepiej, żeby była to praca 🙂

 2. Bardzo lubię spotykać ludzi z pasję, patrzeć jak działają, jak tworzą i jaką roztaczają wokół siebie atmosferę. Muszę wreszcie zająć się poszukiwaniem tej pasji czy też hobby przez samą siebie, aby wpuścić dodatkowy koloryt do swojego życia

 3. uwielbiam ludiz z pasją! i jak poznałam mojego męża byłam zahcwycona, że ludzie potrafią jednak sięc zymś zianteresować 😉 niestety wcześniej byłam w średnim towarzystwie 😉

 4. Moją pasją jest czytanie książek i jazda na rowerze. Niestety to drugie w ostatnim czasie musi poczekać 🙁

 5. Faktycznie, różnica między hobby a pasją jest niewielka, ale warto zastanowić się spokojnie nad tym czy to co nam sprawia radość jest jeszcze hobby czy już pasją 🙂

 6. „.. jak pasja. Bo bez niej nie da się już żyć, kiedy ją poczujemy. ” – chyba w takim razie nie odnalazłam jeszcze takiej stu procentowej pasji… ciekawe. Nigdy nie myślałam w ten sposób o hobby i pasji… fajny tekst!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  1. Witaj. W życiu tak jest chyba ze wszystkim, że na co dzień nie zastanawiamy się nad głębią pewnych spraw. Hobby to hobby, praca to praca. Pasja? – to też przecież hobby 🙂 Dopiero, jak zaczynamy drążyć temat, okazuje się, że nic nie jest czarno-białe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.